[ Home ] [ Results ]

Flint St. Patrick's Day Road Race
Four Mile Run Results
March 17, 2005 - Flint, Michigan


MALE OVERALL WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 GREG THOMAS                  36 CLIO                 22:08  5:32 

FEMALE OVERALL WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 HOLLY JAMES                  26 HAZEL PARK           27:05  6:47 

MALE MASTERS WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 ROGER LARA                   46 GRAND BLANC          23:35  5:54 

FEMALE MASTERS WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 LESLIE BRAUN                 42 GRAND BLANC          29:30  7:23 


MALE AGE GROUP: 1-10   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 1-10   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 11-14   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 SCOTT BOLLER                 14 LAPEER               28:57  7:15 
    2 JOSHUA MCINTOSH              13 FLUSHING             31:08  7:47 
    3 GARRETT HOLMES               12 FLUSHING             33:51  8:28 


FEMALE AGE GROUP: 11-14  
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 15-19   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 TYLER ELLIOTT                16 COLUMBIAVILLE        27:52  6:58 
    2 JONATHAN BOULDEN             19 FLINT                28:07  7:02 
    3 JOSIAH FAAS                  19 FLINT                28:27  7:07 
    4 JONATHAN HYNES               18 FLINT                29:35  7:24 
    5 STEPHEN BREZNAU              18 LAPEER               30:38  7:40 
    6 ADAM THANE                   18 LAPEER               31:41  7:56 


FEMALE AGE GROUP: 15-19   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 KAYLA DUKE                   15 LINDEN               29:42  7:26 
    2 KATELIN MACKIN               15 ORTONVILLE           32:55  8:14 
    3 STACIE JONES                 19 FLINT                34:25  8:37 
    4 ABBIE COPES                  18                      34:58  8:45 
    5 CRYSTAL RUIZ                 19 FLINT                36:05  9:02 
    6 KATE SHOEMAKER               19 FLINT                36:18  9:05 
    7 LAURA CRISP                  18 FLUSHING             44:57 11:15 


MALE AGE GROUP: 20-24   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MICHAEL BREZNAU              21 LAPEER               26:38  6:40 
    2 JOHN APPLE                   21 FLINT                29:05  7:17 
    3 JONATHAN FOX                 20 FLINT                29:06  7:17 


FEMALE AGE GROUP: 20-24  
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 REBECCA MCCOLLOM             22 FLUSHING             31:32  7:53 
    2 AMY JONES                    21 FLINT                32:14  8:04 
    3 NADA JORDAN                  20 FLINT                33:05  8:17 
    4 NICOLE STRATTON              22 DAVISON              35:15  8:49 


MALE AGE GROUP: 25-29   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 STEVE MONTLE                 29 MILLINGTON           25:49  6:28 
    2 JEREMY SELVIDGE              28 DAVISON              26:50  6:43 
    3 JONATHON SMITH               27 BURTON               28:50  7:13 
    4 JEREMY AULD                  29 FLINT                45:11 11:18 


FEMALE AGE GROUP: 25-29   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JULIE CLARK                  26 FLINT                31:09  7:48 
    2 BONNIE BELOTT                27 CLIO                 31:55  7:59 
    3 LAURA MONTLE                 28 MILLINGTON           33:14  8:19 
    4 ERIN WOODRUFF                26 DAVISON              33:48  8:27 
    5 NOELLE GRIGNANI              27 METAMORA             37:46  9:27 
    6 NICOLE ROGERS                28 NOVI                 41:07 10:17 
    7 KRISTEN KITO                 27 GRAND BLANC          41:30 10:23 
    8 COURTNEY WOLF                27 FLINT                43:36 10:54 
    9 MELISSA WALLING              25 FLINT                45:11 11:18 
   10 JENNIFER WURSTLER            26 ROCHESTER            45:12 11:18 


MALE AGE GROUP: 30-34   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 CHRIS MACHNIAK               30 FLINT                22:43  5:41 
    2 ALAN GABALIS                 34 VASSAR               24:47  6:12 
    3 JASON CHURCHILL              34 FLINT                26:31  6:38 
    4 BRIAN MOFFETT                30 FENTON               29:37  7:25 
    5 JAMES LANDON                 33 FENTON               30:29  7:38 
    6 JOE YOUNCE                   34 FLINT                31:58  8:00 
    7 SEAN AFFRICA                 32 FENTON               32:31  8:08 
    8 DAVID MASON                  33 FLINT                35:23  8:51 


FEMALE AGE GROUP: 30-34   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 WENDY ZYBURT                 33 ORTONVILLE           28:48  7:12 
    2 AMY MENARD                   33 BURTON               36:47  9:12 
    3 BRIDGETTE ZITTEL             31 GRAND BLANC          38:10  9:33 
    4 KELLI SPROUE                 33 FLINT                39:47  9:57 
    5 ALICE LASHBROOK              30 BRIGHTON             41:08 10:17 
    6 KARI HALE                    33 SWARTZ CREEK         45:49 11:28 


MALE AGE GROUP: 35-39  
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 THOMAS PREISS                35 WHITMORE LAKE        22:14  5:34 
    2 MARK PIPER                   35 FENTON               27:02  6:46 
    3 STEVEN FRENCH                39 FLINT                27:10  6:48 
    4 MARK ALEXANDER               36 SWARTZ CREEK         29:43  7:26 
    5 GREG SMIECINSKI              35 LINDEN               30:22  7:36 
    6 LOREN MORROW                 35 FLINT                30:47  7:42 
    7 DANIEL YANKEE                36 LAKEPORT             33:15  8:19 
    8 DAVID FOUTCH                 38 FLINT                34:06  8:32 
    9 DENNIS COPES                 39 CHESANING            34:59  8:45 
   10 CHRIS LEE                    36 FLINT                44:16 11:04 


FEMALE AGE GROUP: 35-39   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JODY ARISS                   35 FENTON               29:35  7:24 
    2 MICHELLE NIMMO               39 FENTON               29:45  7:27 
    3 CANDICE COOPER               37 FENTON               32:16  8:04 
    4 KIMBERLEY MADORSKI           39 LEONARD              33:30  8:23 
    5 HEATHER WARK                 38 FLINT                34:47  8:42 
    6 LAURA BURMEISTER             39 ORTONVILLE           36:57  9:15 
    7 RHONDA DOLL                  35 FLINT                37:03  9:16 
    8 ELIZABETH ELIAS              37 GRAND BLANC          38:33  9:39 
    9 AMY ANDERSON                 38 SWARTZ CREEK         42:33 10:39 


MALE AGE GROUP: 40-44   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MICHAEL SUSKI                43 GRAND BLANC          24:56  6:14 
    2 JACK KULIS                   43 FLINT                26:07  6:32 
    3 TIM BROOKS                   40 FLUSHING             28:53  7:14 
    4 JOE COPES                    43 FLUSHING             29:23  7:21 
    5 DEAN BENTLEY                 42 GOODRICH             30:19  7:35 
    6 JOSEPH MACKSOOD              40 FENTON               30:37  7:40 
    7 JIM ZITTEL                   41 WATERFORD            30:49  7:43 
    8 RANDY EPPERSON               40 GRAND BLANC          34:18  8:35 
    9 ROB LESTER                   44 LENNON               38:30  9:38 


FEMALE AGE GROUP: 40-44  
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 RUTH LARA                    44 GRAND BLANC          29:54  7:29 
    2 TERESA MACDERMAID            43 GRAND BLANC          32:02  8:01 
    3 SUSAN MORA FASSETT           41 FENTON               33:20  8:20 
    4 SUSAN MULHOLLAND             44 DAVISON              37:40  9:25 
    5 CHERYL PIERSON               41 OTISVILLE            37:45  9:27 
    6 BONNIE WOOD                  40 FLUSHING             38:24  9:36 
    7 KAREN YUNKER                 42 GRAND BLANC          38:34  9:39 
    8 BRENDA FINKBEINER            43 DAVISON              41:48 10:27 
    9 MONICA WRIGHT                41 FLINT                43:14 10:49 
   10 JAYNIE DAVIS                 40 FENTON               44:04 11:01 
   11 ALISA LYON                   44 ORTONVILLE           46:12 11:33 
   12 NANCY BISCHOF                41 PERRY                46:59 11:45 


MALE AGE GROUP: 45-49   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 DREW WILLIAMS                47 GRAND BLANC          25:37  6:25 
    2 GARY DUKE                    47 LINDEN               25:51  6:28 
    3 JOSE BROWN                   48 LAINGSBURG           26:12  6:33 
    4 DANIEL ORR                   46 MONTROSE             26:54  6:44 
    5 GARY HANAFEE                 49 DETROIT              27:30  6:53 
    6 ROGER SAMUEL                 47 FENTON               27:31  6:53 
    7 LARRY BARNETT                49                      28:20  7:05 
    8 WAYNE LYNCH                  45 FLINT                29:11  7:18 
    9 RICHARD SKELTON              47 NORTH BRANCH         29:16  7:19 
   10 CLAYTON HUBEL                49 FLINT                30:10  7:33 
   11 RANDY BURMEISTER             45 ORTONVILLE           30:45  7:42 
   12 PAUL WRIGHT                  49 BURTON               31:01  7:46 
   13 ANDREW GRIFFIN               46 FLINT                31:05  7:47 
   14 LARRY TURNAGE                45 DAVISON              31:45  7:57 
   15 JOHN O'REILLY                45 FLINT                33:33  8:24 
   16 MARK HALLMAN                 49 GOODRICH             36:11  9:03 
   17 JOHN MCKAY                   48 FENTON               36:13  9:04 
   18 PAUL WRIGHT                  49 BURTON               36:46  9:12 
   19 KEVIN SWIFT                  47 FLINT                41:17 10:20 


FEMALE AGE GROUP: 45-49   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 SANDY SMITH                  48 DAVISBURG            31:16  7:49 
    2 KATIE SAGADY                 45 FENTON               31:43  7:56 
    3 CHERYL PORTER                45 LAPEER               32:39  8:10 
    4 JANET BECHTEL                45 LAPEER               34:56  8:44 
    5 LOIS FONS                    49 ORION                37:06  9:17 
    6 MELISSA GIFFORD              45 FLINT                38:32  9:38 
    7 CAROLYN PHILLIPS             46 DAVISON              40:10 10:03 
    8 ANNIE WRIGHT                 47 FLUSHING             41:13 10:19 
    9 TERESE ADAMS                 46 LINDEN               44:09 11:03 
   10 HELEN JOHNSON                48 CLIO                 56:11 14:03 


MALE AGE GROUP: 50-54   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 TOM DEVOS                    54                      28:47  7:12 
    2 MIKE MURPHY                  54 BURTON               29:18  7:20 
    3 RANDY FIELDER                53 BROOKLYN             29:24  7:21 
    4 ROBIN PEARCE                 51 NEW HUDSON           30:07  7:32 
    5 LANCE DICAIRE                50 GRAND BLANC          31:28  7:52 
    6 KIRK SMIECINSKI              52 LINDEN               32:01  8:01 
    7 GERRY MYERS                  50 GRAND BLANC          32:06  8:02 
    8 GEORGE ZEMNICKAS             52 CLARKSTON            32:56  8:14 
    9 DOUG ADAMS                   52                      35:07  8:47 
   10 KEN JACKSON                  50 FLINT                35:35  8:54 
   11 VERN DELBRIDGE               52 LINDEN               36:12  9:03 
   12 ROBERT MINER                 52 FLINT                36:41  9:11 
   13 CHRIS ODETTE                 53 GRAND BLANC          43:04 10:46 


FEMALE AGE GROUP: 50-54   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 TERESE GRONDIN               51 MILFORD              30:48  7:42 
    2 PATTI DILL                   50 FLINT                32:52  8:13 
    3 DEBBIE BEASON                50 FLUSHING             33:18  8:20 
    4 TAMARA SAVAGE                51 SWARTZ CREEK         35:48  8:57 
    5 MATTY SANMARTINI             50 MONTROSE             35:52  8:58 
    6 CINDY GOODALL                54 FLINT                37:13  9:19 
    7 SANDY COX                    51 BURTON               43:29 10:53 
    8 MARY WOODRUFF                54 GRAND BLANC          43:30 10:53 
    9 KAREN SMITH                  51 HOLT                 46:22 11:36 
   10 SHAREEN WORTH                54                      48:04 12:01 


MALE AGE GROUP: 55-59   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MICHAEL MANOR                55 CLIO                 27:18  6:50 
    2 MARK BAUMAN                  55 FLUSHING             28:11  7:03 
    3 FRED SMITH                   57 FLINT                32:24  8:06 
    4 ROGER KILPONEN               59 GRAND BLANC          32:53  8:14 
    5 JOHN HEBERT                  58 BLOOMFIELD           33:32  8:23 
    6 KEN MCLEAN                   58 GAINES               33:40  8:25 
    7 JOSEPH CHODACKI III          56 ALMONT               34:06  8:32 
    8 JAMES SIRAKIS                55 GRAND BLANC          36:43  9:11 
    9 TERRY MCCOLL                 55 FLINT                38:45  9:42 
   10 BOB JOHNSON                  58 CLIO                 40:47 10:12 
   11 EARL TURNER                  57 FLINT                40:53 10:14 


FEMALE AGE GROUP: 55-59   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MAGGY ZIDAR                  55 PONTIAC              30:51  7:43 
    2 CLAUDIA UPLEGER              58 IMLAY CITY           36:09  9:03 
    3 MARTHA AUSTIN                59 SWARTZ CREEK         44:50 11:13 
    4 BETTY THORSON                58 FLUSHING             45:04 11:16 
    5 VELMA WILLIAMS               56 FLINT                45:56 11:29 
    6 KATHY BENDALL                55 FLUSHING             53:54 13:29 
    7 LORETTA ELLWOOD              59 DAVISON              56:53 14:14 
    8 TERRY GEBHARDT               56 FLINT              1:03:33 15:54 


MALE AGE GROUP: 60-64   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 NORMAN HART                  63 DAVISON              29:28  7:22 
    2 TIM GILES                    60 FLUSHING             33:07  8:17 
    3 HANK GANT                    62 CHINA TWP            33:31  8:23 
    4 TOM DONALDSON                61 DAVISON              35:47  8:57 
    5 ALFRED GLENN                 60 FLINT                40:56 10:14 
    6 GRADY JONES                  64 BURTON               42:56 10:44 


FEMALE AGE GROUP: 60-64   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JAN WALLEN                   64 FLUSHING             35:13  8:49 
    2 DOROTHY JOHNSON              60 INDIAN RIVER         41:03 10:16 
    3 ADDIE DICAIRE                61 GRAND BLANC          41:40 10:25 
    4 JANE ZBINDEN                 62 TOLEDO, OH           43:13 10:49 


MALE AGE GROUP: 65-69  
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JIM MATHERLEY                69 BURTON               34:02  8:31 
    2 JACK STROEBEL                68 AUBURN HILLS         41:24 10:21 
    3 SAM YOUNCE                   66 DAVISON              41:29 10:23 
    4 ROBERT F PADILLA             67 WATERFORD            48:53 12:14 


FEMALE AGE GROUP: 65-69   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 CATHY DETMAN                 66 FLINT                35:12  8:48 
    2 MARIE BARRY                  66 DAVISON            1:03:34 15:54 


MALE AGE GROUP: 70-99   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MARVIN STEVENSON             70 ROCHESTER HILLS      38:13  9:34 
    2 EARL HANSON                  72 FLINT                44:34 11:09 
    3 WILLIAM RUDE                 70 LANSING              46:57 11:45 


FEMALE AGE GROUP: 70-99   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 

HEAVYWEIGHT MEN RESULTS
Place Name                        Sex Age City               Time    Pace  
===== =========================== === === ================== ======= ===== 
    1 DAVID MANGES                M    33 FLUSHING             29:30  7:23 
    2 BILL HARDIMON               M    40 LINDEN               29:48  7:27 
    3 JERRY SMITH                 M    52 HOLT                 30:16  7:34 
    4 ROBERT MAKSYMOWSKI          M    50 FENTON               31:56  7:59 
    5 RONALD MAKSYMOWSKI          M    50 FENTON               31:56  7:59 
    6 CRAIG BAILO                 M    43 S LYON               31:59  8:00 
    7 GREG FLINT                  M    42 FLUSHING             33:04  8:16 
    8 THOMAS MITCHELL             M    49 DAVISON              33:41  8:26 
    9 ELDON BROWN                 M    46 LENNON               35:09  8:48 
   10 CRAIG STEPHENS              M    40 BURTON               35:20  8:50 
   11 VAUGHN SMITH                M    50 BURTON               35:21  8:51 
   12 DERRICK HASSELL             M    45 CLIO                 36:00  9:00 
   13 STEVE KLEIN                 M    50 GAINES               36:44  9:11 
   14 KIM AVERY                   M    50 SWARTZ CREEK         36:51  9:13 
   15 T TOWNSEND                  M    49 FLINT                38:03  9:31 
   16 LARRY SALINAS               M    55 SAGINAW              39:47  9:57 
   17 WILLIAM ZEMNICKAS           M    55 LAPEER               40:14 10:04 
   18 DORAN DUCKWORTH             M    46 LANSING              44:39 11:10 
   19 O'BRIAN CALLAHAN            M    45 FLINT                47:33 11:54 

HEAVYWEIGHT WOMEN RESULTS
Place Name                        Sex Age City               Time    Pace  
===== =========================== === === ================== ======= ===== 

Top

Timing and results by Race Services Company
Davison, Michigan (810) 658-8100