[ Home ] [ Results ]

Flint St. Patrick's Day Road Race
Four Mile Walk Results
March 17, 2006 - Flint, Michigan


MALE OVERALL WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 DAVID PICHEY                 60 FLINT                37:51  9:28 

FEMALE OVERALL WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 KATHRYN GURIN                51 LAPEER               42:17 10:35 

MALE MASTERS WINNER

Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 KEN YELLE                    52 LAPEER               39:21  9:51 

FEMALE MASTERS WINNER

Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 LINDA YELLE                  47 LAPEER               43:23 10:51 


MALE AGE GROUP: 1-10   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 1-10   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 11-14   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 TRAVIS CAMPBELL              11 SWARTZ CREEK       1:10:20 17:35 


FEMALE AGE GROUP: 11-14   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 15-19   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 15-19   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 WHITNEY FORNARI              16 SWARTZ CREEK       1:01:50 15:28 


MALE AGE GROUP: 20-24   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 20-24   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 25-29  
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 25-29   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 REBECCA TINNIN               28 FLINT                53:45 13:27 


MALE AGE GROUP: 30-34   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 30-34   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 35-39  
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 35-39   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 LISA MCINALLY-SMITH          36 FLINT                49:58 12:30 
    2 ERIN CARNES                  39 GAINES               54:52 13:43 


MALE AGE GROUP: 40-44   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 40-44   
Place Name                        Age City               Time    Pace  

===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MARY KENNEDY JACOB           40 FLINT                49:59 12:30 
    2 KATHY GALLARDO               42 COLUMBIAVILLE        51:21 12:51 
    3 PAMELA SARKOZI               42 FENTON               53:56 13:29 
    4 LORI CAMPBELL                42 SWARTZ CREEK       1:02:03 15:31 


MALE AGE GROUP: 45-49   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 45-49   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 KELLI GREGORY                45 FENTON               51:26 12:52 
    2 MARY SCHMIER                 46 MT MORRIS            53:55 13:29 


MALE AGE GROUP: 50-54   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 ROBERT ASPLUND               54 GRAND BLANC          40:01 10:01 
    2 LESTER O'BRADY               52 GRAND BLANC          43:02 10:46 
    3 DAVID PANZLAU                51 FENTON               46:26 11:37 
    4 GARY ZAFIROFF                51 BURTON               50:14 12:34 
    5 CLAYTON HUBEL                50 FLINT                51:04 12:46 
    6 GREGORY CAMPBELL             51 FLINT              1:04:05 16:02 


FEMALE AGE GROUP: 50-54   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 ANNETTE PESTI                52 CLIO                 51:15 12:49 
    2 NATLEAN CAMPBELL             54 FLINT              1:05:26 16:22 


MALE AGE GROUP: 55-59   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JOHN HOLTSLANDER             55 BURTON             1:05:06 16:17 


FEMALE AGE GROUP: 55-59   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JILL JIRIKOVIC               55 DAVISON              55:04 13:46 
    2 LYNNE MCLEAN                 56 FLINT              1:00:38 15:10 
    3 DEB HOLTSLANDER              55 BURTON             1:04:53 16:14 


MALE AGE GROUP: 60-64   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 ROBERT ORDWAY                62 FLUSHING             43:22 10:51 


FEMALE AGE GROUP: 60-64   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JANE MATTHEWS                60 GRAND BLANC          50:54 12:44 
    2 KENDRA METCALF               60 COLUMBIAVILLE        55:11 13:48 
    3 ANITA AHEARN                 63 DAVISON            1:03:53 15:59 


MALE AGE GROUP: 65-69   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 DON LAROCHELLE               65 BURTON               55:09 13:48 


FEMALE AGE GROUP: 65-69   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 70-99   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 70-99   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MARIE HOOD                   70 FLINT                53:54 13:29 
    2 BETTY DUNLAP                 74 GOODRICH             55:12 13:48
Top

Timing and results by Race Services Company
Davison, Michigan (810) 658-8100