[ Home ] [ Results ]

Flint St. Patrick's Day Road Race
Four Mile Run Results
March 17, 2007 - Flint, Michigan


MALE OVERALL WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JASON JALOSZYNSKI            29 CLIO                 21:36  5:24 


FEMALE OVERALL WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 SUZANNE LARSEN               29 FENTON               23:47  5:57 


MALE MASTERS WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 CHRIS GLOWACKI               51 FREELAND             23:05  5:47 


FEMALE MASTERS WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 LESLIE BRAUN                 44 GRAND BLANC          28:33  7:09 


MALE AGE GROUP: 1-10   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 1-10   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 11-14   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MICHAEL STRATTON II          14 FLUSHING             26:35  6:39 


FEMALE AGE GROUP: 11-14   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 GABRIELLE ANZALONE           13 GRAND BLANC          26:48  6:42 
    2 DENISE CARLSON               11 FENTON               29:33  7:24 
    3 KELSEE STEELE                11 GAINES               40:47 10:12 
    4 RACHAEL MUNDY                13 GAINES               47:51 11:58 


MALE AGE GROUP: 15-19  
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 WILLIAM GREENIER             17 BURTON               24:26  6:07 
    2 JOEY BARGER                  17 BURTON               24:38  6:10 
    3 DONNY BARGER                 15 BURTON               27:46  6:57 
    4 JARON KILBURY                19 FLINT                50:46 12:42 
    5 CASEY CLARK                  15 DAVISON              51:58 13:00 


FEMALE AGE GROUP: 15-19   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 ELLEN MALIN                  15 BURTON               31:05  7:47 
    2 SUSAN GREENIER               16 BURTON               37:26  9:22 
    3 JENELLE GUNDERSON            16 FLINT                38:03  9:31 
    4 ASHLEY MCKENZIE              17 FLINT                40:45 10:12 
    5 PAULINA TORFEH               15 FLINT                41:40 10:25 
    6 ASHLEY BROWNING              18 HOLLY                50:46 12:42 


MALE AGE GROUP: 20-24   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 20-24   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 DARCY CRONIN                 21 FLUSHING             35:27  8:52 


MALE AGE GROUP: 25-29   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MATT GUTTERIDGE              26 FENTON               26:59  6:45 
    2 PAUL VANCE                   28 FLINT                29:18  7:20 
    3 BRENT YAX                    28 TROY                 30:25  7:37 
    4 TONY SPEZIA                  28 FENTON               31:01  7:46 
    5 BEN PURDY                    26 TRAVERSE             33:43  8:26 
    6 KEITH SAXTON                 29 MT MORRIS            34:11  8:33 
    7 JEREMY GOODMAN               25 SWARTZ CREEK         37:07  9:17 
    8 DUSTIN ONDOVCSIK             26 FENTON               41:02 10:16 


FEMALE AGE GROUP: 25-29   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 HOLLY JAMES                  28 HAZEL PARK           30:10  7:33 
    2 HEATHER LAVRACK              29 GRAND BLANC          33:14  8:19 
    3 LEAN DUBY                    26 CLIO                 37:23  9:21 
    4 REBECCA TEAHAN               28 TRAVERSE             37:31  9:23 


MALE AGE GROUP: 30-34   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 GAVIN SMITH                  30 NORTHVILLE           26:38  6:40 
    2 CHRIS MACHNIAK               32 HARTLAND             28:51  7:13 
    3 BRAD HRANACH                 32 IMLAY CITY           29:39  7:25 
    4 SEAN AFFRICA                 34 FENTON               31:38  7:55 
    5 JERRY LEAGUE                 31 FLINT                34:48  8:42 


FEMALE AGE GROUP: 30-34  
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 NICOLE STEVENS               30 FLINT                29:44  7:26 
    2 CHRISTINA FLAISHANS          31 FENTON               30:11  7:33 
    3 BETHANY SHEDD                34 FLINT                32:12  8:03 
    4 CELINA FOSKETT               34 GOODRICH             32:24  8:06 


MALE AGE GROUP: 35-39   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 ERIC LARSEN                  36 FENTON               22:57  5:45 
    2 BILL WALTERS                 38 MT MORRIS            23:29  5:53 
    3 DUANE MACHESNEY              38 GRAND BLANC          26:22  6:36 
    4 MARK PIPER                   37 FENTON               29:41  7:26 
    5 BRIAN WARDEN                 35 SWARTZ CREEK         30:03  7:31 
    6 DION CLARK                   36 FOWLERVILLE          32:08  8:02 
    7 GREG PFEIFFER                38 DURAND               32:13  8:04 
    8 TONY PARKER                  39 CLIO                 32:26  8:07 
    9 CHARLES HUSTON               37 OWOSSO               32:27  8:07 
   10 MATTHEW DOLL                 36 GRAND BLANC          32:41  8:11 
   11 ALLEN TATUM                  35 NOVI                 34:27  8:37 
   12 TOM KREUCHER                 39 MIDLAND              34:50  8:43 
   13 EVERETT CENTERWALL III       39 FLINT                44:06 11:02 


FEMALE AGE GROUP: 35-39   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JODY ARISS                   37 FENTON               30:55  7:44 
    2 JACQUELINE SMILEY            38 GRAND BLANC          31:25  7:52 
    3 LAURA DIEHL                  37 FLINT                31:49  7:58 
    4 HEATHER BALDRIDGE            37 GRAND BLANC          34:36  8:39 
    5 AMY START                    38 DURAND               42:10 10:33 
    6 JENNIFER BURNETT             39 FLINT                45:06 11:17 
    7 HEIDI MAGEL                  38 IONIA                45:07 11:17 
    8 DAWN CLARK                   38 DAVISON              51:56 12:59 


MALE AGE GROUP: 40-44   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JOHN NIVEN                   43 SWARTZ CREEK         24:31  6:08 
    2 ERIC SWANSON                 43                      30:30  7:38 
    3 JOHN TOSTO                   40 FLINT                31:17  7:50 
    4 ANTHONY KILBURY              44 FLINT                31:52  7:58 
    5 MIKE GUNDERSON               43 FLINT                34:14  8:34 
    6 MARK SUYAMA                  44 ATTICA               34:15  8:34 
    7 KEITH GRADY                  43 SWARTZ CREEK         34:25  8:37 
    8 JAMES ORTIZ                  42 BRIGHTON             36:40  9:10 
    9 WILLIAM H WILSON             41                      45:52 11:28 
   10 LARRY MANIAK                 44 FLUSHING             49:58 12:30 


FEMALE AGE GROUP: 40-44   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 PAULETTE HOOSE               40 FENTON               29:36  7:24 
    2 GAYE WALTER                  43 GRAND BLANC          31:21  7:51 
    3 RITA POWELL                  44 FLUSHING             31:55  7:59 
    4 KARLA PHILLPOTTS             44 LINDEN               33:28  8:22 
    5 SHEILA ALLEN                 44 DAVISON              34:00  8:30 
    6 PENNY DALY                   43 GRAND BLANC          37:11  9:18 
    7 DENICE TOBY                  40 GRAND BLANC          37:19  9:20 
    8 ANNA CARAWAY                 40 FLINT                38:27  9:37 
    9 STEFANIE DICEA               40 GRAND BLANC          40:45 10:12 
   10 JAYNIE DAVIS                 42 FENTON               47:14 11:49 
   11 DONNA LOREY                  41 LINDEN               48:01 12:01 
   12 LORI GLENN                   41 FENTON               48:49 12:13 
   13 DAWN DOLAN                   43 BANCROFT             52:48 13:12 


MALE AGE GROUP: 45-49   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 ROGER LARA                   48 GRAND BLANC          23:44  5:56 
    2 DAVID CZAPOR                 48 FARMINGTON HILLS     27:29  6:53 
    3 MIKE FROATS                  48 GRAND BLANC          28:54  7:14 
    4 DANIEL ORR                   48 MONTROSE             29:02  7:16 
    5 ERIC HORNBECK                49 DRYDEN               29:08  7:17 
    6 GREG EASTERLING              45 FLUSHING             29:57  7:30 
    7 MICHAEL HENDRICK             46 COLUMBIAVILLE        30:58  7:45 
    8 DEWEY TAYLOR                 48 CLIO                 33:16  8:19 
    9 KEN ORTIZ                    46 LENNON               35:11  8:48 
   10 JOHN KREUCHER                45 DAVISON              37:13  9:19 
   11 GREG HEGWOOD                 49 ORTONVILLE           37:17  9:20 
   12 ROB LESTER                   46 LENNON               41:09 10:18 
   13 SAM CRAWFORD                 48 MT. MORRIS           52:20 13:05 
   14 SCOTT BARKER                 47 OWOSSO               52:46 13:12 


FEMALE AGE GROUP: 45-49   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 SANDRA CARLSON               46 FENTON               32:35  8:09 
    2 KASEY CRONIN                 47 FLUSHING             35:28  8:52 
    3 BETH HORNBECK                45                      35:37  8:55 
    4 JAN HENSON                   47 ORTONVILLE           37:04  9:16 
    5 BRENDA FINKBEINER            45 DAVISON              43:28 10:52 
    6 DIANE SIKORA                 46 FLINT                45:29 11:23 
    7 TERESE ADAMS                 48 LINDEN               47:53 11:59 
    8 TRACY JONES                  46 DAVISON            1:02:23 15:36 


MALE AGE GROUP: 50-54   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 LEONARD BROUSSEAU            50 BYRON                27:22  6:51 
    2 POKEY JOSE BROWN             50 LAINGSBURG           28:19  7:05 
    3 ROBIN PEARCE                 53 NEW HUDSON           29:06  7:17 
    4 RONALD MAKSYMOWSKI           52 FLINT                31:36  7:54 
    5 THOMAS MITCHELL              51 DAVISON              31:40  7:55 
    6 MICK SPILLANE                52 MEDINA               35:25  8:52 
    7 DOUGLAS ADAMS                54 SWARTZ CREEK         35:30  8:53 
    8 FRANK JOHNSON                54                      36:11  9:03 
    9 MICHAEL ORTIZ                54 SWARTZ CREEK         36:35  9:09 
   10 PAUL WRIGHT                  51 BURTON               36:37  9:10 
   11 MARK HALLMAN                 51 GOODRICH             37:48  9:27 


FEMALE AGE GROUP: 50-54   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 LOIS FONS                    51 ORION                38:58  9:45 
    2 JANNETTE ZAFIROFF            51 BURTON               39:28  9:52 
    3 YVONNE FLYNN                 53 NEW LOTHRUP          41:24 10:21 
    4 LAURA IRVINE                 53 FLUSHING             41:39 10:25 
    5 SHELLEY GILBERT              52 SWARTZ CREEK         43:52 10:58 
    6 DEBRA WILKINS                52 CLIO                 49:42 12:26 


MALE AGE GROUP: 55-59   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MICHAEL MANOR                57 CLIO                 27:52  6:58 
    2 GREGORY O,MAXFIELD           57 OXFORD               30:36  7:39 
    3 ROBERT DYHOUSE               56 FLUSHING             30:48  7:42 
    4 JERRY KNOODLE                59 DAVISON              34:48  8:42 
    5 MICHAEL CURTIS               57 SWARTZ CREEK         34:56  8:44 
    6 MICHAEL BERRY                57 FENTON               35:51  8:58 
    7 NEVADA LOGAN                 59 FLINT                37:07  9:17 
    8 GARY HANKINSON               57 GRAND BLANC          42:43 10:41 
    9 RICK GILBERT                 55 SWARTZ CREEK         42:56 10:44 
   10 DAVID NEMITZ                 59 FLINT                43:33 10:54 
   11 WILLIAM IRVINE               56 FLUSHING             45:27 11:22 


FEMALE AGE GROUP: 55-59   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MAGGY ZIDAR                  57 PONTIAC              30:14  7:34 
    2 MELODIE MAXFIELD             58 OXFORD               34:14  8:34 
    3 MARIE THOMPSON               58 COLUMBIAVILLE        37:39  9:25 
    4 JACKIE PEEK                  55 FLINT                42:20 10:35 
    5 MARTI MYERS                  55 FLUSHING             58:37 14:40 
    6 LINDA GOCHA                  57 BURTON             1:04:30 16:08 


MALE AGE GROUP: 60-64   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 LEONARD BLOCK                64 BAY CITY             33:19  8:20 
    2 ROSS HOWARD                  60 FRANKENMUTH          34:13  8:34 
    3 TIM GILES                    62 FLUSHING             34:44  8:41 
    4 DAN DEWEY                    60 HIGHLAND             36:06  9:02 
    5 GARY MUNDY                   61 GAINES               47:50 11:58 


FEMALE AGE GROUP: 60-64   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 KATHLEEN MORSE               61 LINDEN               34:38  8:40 
    2 NANCY TEEL                   64 FLINT                43:57 11:00 


MALE AGE GROUP: 65-69   
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 NORMAN HART                  65 DAVISON              31:13  7:49 
    2 JERRY KNICKERBOCKER          68 DAVISON              36:54  9:14 
    3 RICHARD MARTENIS             65 DURAND               41:29 10:23 
    4 GEORGE GAWTHROP              67 FLUSHING             50:35 12:39 


FEMALE AGE GROUP: 65-69 
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 70-99
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 HAROLD JONES                 75 DAVISON              42:15 10:34 
    2 HARRISON HENSLEY             74 PINCKNEY             43:31 10:53 
    3 WILLIAM RUDE                 72 LANSING              46:16 11:34 


FEMALE AGE GROUP: 70-99
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 BELEN MARIE DZIWURA          79 FLINT                54:25 13:37 

HEAVYWEIGHT MEN RESULTS
Place Name                        Sex Age City               Time    Pace  
===== =========================== === === ================== ======= ===== 
    1 JEFF RAK                    M    43 GRAND BLANC          30:53  7:44 
    2 STEVE BAUMGARTNER           M    31 MIAMI BEACH          34:47  8:42 
    3 ELDON BROWN                 M    48 LENNON               36:36  9:09 
    4 DORAN DUCKWORTH             M    48 LANSING              45:48 11:27 
    5 DEAN JONES                  M    43 DAVISON              45:59 11:30 
    6 JOHN MAY                    M    44 DAVISON              47:08 11:47 
    7 MITCH PANCHULA              M    34 FENTON               47:09 11:48 

HEAVYWEIGHT WOMEN RESULTS
Place Name                        Sex Age City               Time    Pace  
===== =========================== === === ================== ======= ===== 
Top

Timing and results by Race Services Company
Davison, Michigan (810) 658-8100