[ Home ] [ Results ]

Pot O' Gold Road Race
Four Mile Walk Results
March 15, 2008 - Flint, Michigan


MALE OVERALL WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 LESTER O'BRADY               54 GRAND BLANC          42:08 10:32 

FEMALE OVERALL WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 BECKY BENJAMIN               42 SWARTZ CREEK         40:28 10:07 

MALE MASTERS WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 TOM BELFORD JR               59 GRAND BLANC          42:10 10:33 

FEMALE MASTERS WINNER
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 WANDA HANDLIN                51 ROGERS CITY          42:35 10:39 


MALE AGE GROUP: 1-10
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 11-14
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 11-14
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 15-19
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 20-24
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 25-29
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 KELLY SHELDON                27 GRAND BLANC          55:30 13:53 
    2 TRACY CURTIS                 25 FLUSHING           1:04:30 16:08 
    3 KELLY FOGELSONGER            29 SWARTZ CREEK       1:04:30 16:08 


MALE AGE GROUP: 30-34
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 NOELLE GRIGNANI              30 METAMORA             49:05 12:17 
    2 SHANNON KOPCZYK              30 GRAND BLANC          57:02 14:16 
    3 JODI LEVEILLE-MILLE          30 FLINT                58:58 14:45 


MALE AGE GROUP: 35-39
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 CHARLES LIPPINCOTT           38 GRAND BLANC          59:51 14:58 


FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JENNIFER RAPPUHN             37 GRAND BLANC          51:16 12:49 
    2 ANNETTE FECHIK               39 FLINT                57:25 14:22 
    3 LISA WILLIAMS                39 MONTROSE             59:48 14:57 


MALE AGE GROUP: 40-44
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 TOM CARR                     43 COLUMBIAVILLE        44:50 11:13 
    2 MICHAEL WIROSTEK             44 OAKLEY               55:58 14:00 


FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 LORI RATHBUN                 44 GRAND BLANC          45:50 11:28 
    2 JONI KNOCH                   43 LINDEN               48:41 12:11 
    3 JAYNE CONRAD                 42 FLINT                49:30 12:23 
    4 JAN KENDALL                  40 FLINT                55:55 13:59 
    5 CAROLE MURASKE               44 LINDEN               59:22 14:51 
    6 DIANNE SEYMOUR               44 LINDEN               59:22 14:51 


MALE AGE GROUP: 45-49
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 BOB O'GIZA                   48 GOODRICH             43:04 10:46 
    2 DONALD BECKWITH              48 FLINT                46:12 11:33 
    3 SCOTT STANTON                45 FLINT                51:01 12:46 
    4 CEDRICK KENDALL              45 FLINT                55:22 13:51 


FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MARY SCHMIER                 48 MOUNT MORRIS         51:02 12:46 
    2 LAURIE FERRIS                45 HOLLY                51:12 12:48 
    3 JONI WARD                    49 SWARTZ CREEK         53:08 13:17 
    4 MARKEDA YARBROUGH            48 FLINT                54:22 13:36 
    5 ROSA HERNANDEZ PARK          45 FLINT                55:30 13:53 
    6 KAREN WIROSTEK               45 OAKLEY               55:59 14:00 
    7 DENNA BROWN                  45 LINDEN               59:22 14:51 
    8 LYNN JONES                   49 OWOSSO             1:04:30 16:08 


MALE AGE GROUP: 50-54
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 DAVID PANZLAU                53 FENTON               43:07 10:47 
    2 DENNIS HODGES                52 FLUSHING             53:25 13:22 


FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 KARIE BALLARD                50 GRAND BLANC          43:43 10:56 
    2 KATHLEEN HODGES              50 FLUSHING             51:39 12:55 
    3 CYNTHIA DELBRIDGE            54 GRAND BLANC          59:21 14:51 
    4 ANNETTE EVA                  50 GOODRICH           1:03:04 15:46 
    5 GAIL SCOTT                   50 CLIO               1:03:12 15:48 
    6 KATHY FARBER                 54 FLINT              1:04:34 16:09 
    7 DIANE PATSON                 52 SWARTZ CREEK       1:12:13 18:04 
    8 CINDY TERRIAN                51 FLUSHING           1:12:23 18:06 


MALE AGE GROUP: 55-59
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 HAROLD KIRSCH                55 LAPEER               47:48 11:57 
    2 BILL HOSEA                   59 MONTROSE             54:19 13:35 
    3 MAX WARDEN                   58 CLIO                 56:31 14:08 


FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 FRANCES PARIS                55 FENTON               48:28 12:07 
    2 JILL JIRIKOVIC               57 DAVISON              53:00 13:15 
    3 TERRY KONECNY                56 OKEMOS               55:01 13:46 
    4 ARLA UHRIG                   58 BURTON               59:50 14:58 
    5 CAROLE PEER                  59 SWARTZ CREEK       1:11:57 18:00 
    6 CHRISTINE MAZZEI             56 SWARTZ CREEK       1:12:12 18:03 


MALE AGE GROUP: 60-64
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 HARRY GABALIS                61 VASSAR               42:45 10:42 
    2 JIM PARIS                    63 FENTON               48:27 12:07 
    3 JIM NADDEO                   60 HOLLY                49:06 12:17 
    4 JOHN STRAW                   62 GRAND BLANC          53:40 13:25 


FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JANE MATTHEWS                62 GRAND BLANC          52:26 13:07 
    2 KENDRA METCALF               62 COLUMBIAVILLE        53:08 13:17 
    3 JANET NEWCOMB                64 FLUSHING           1:12:24 18:06 


MALE AGE GROUP: 65-69
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 WESLEY SHUMPERT              67 FLINT                44:26 11:07 
    2 DOUG FISHER                  65 FLUSHING             51:06 12:47 
    3 EDWARD NEWMAN                67 FLUSHING           1:06:08 16:32 
    4 CHARLES BUTTERFIELD          68 FLUSHING           1:12:24 18:06 


FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 


MALE AGE GROUP: 70-74
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 JAMES VANDERPOOL             73 FLUSHING             54:21 13:36 


FEMALE AGE GROUP: 70-74
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 MARIE HOOD                   72 FLINT                57:09 14:18 


MALE AGE GROUP: 75-99
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 ROBERT THOMAS                79 NORTHVILLE           52:03 13:01 
    2 AL DUCH                      89 SWARTZ CREEK         57:54 14:29 
    3 JACK WILLIAMS                81 GRAND BLANC          58:03 14:31 


FEMALE AGE GROUP: 75-99
Place Name                        Age City               Time    Pace  
===== =========================== === ================== ======= ===== 
    1 SHARON JACKSON               77 SWARTZ CREEK       1:11:55 17:59 
Top

Timing and results by Race Services Company
Davison, Michigan (810) 658-8100